Rotary was introduced into Australia on 11th April 1922 and was operated by Commissioners.  Professor W.A Osborne was appointed Commissioner for Victoria, Tasmania, South Australia and Western Australia, and Sir Henry Braddon for New South Wales and Queensland.  By 1928 all 17 clubs in Australia had become Rotary District 65 (or, more commonly known as, the 65th District).  It was formed on 15th September 1927 with Fred Birks of the Rotary Club of Sydney as the first District Governor.   The following lists the District Governors for D9455 and its predecessor Districts from this time.
 

The College of Governors is an advisory council of active Past District Governors (PDGs). It provides guidance to the current District Governor and district officers over a wide range of issues. Its counsel is based on the individual experiences of the PDGs during the time they served the district and Rotary.  * denotes membership of the College of Governors.

 
District Year Governor Club
65 1927-29 Fred Birks Sydney
65 1929-30 Alfred Holtz Melbourne
65 1930-31 Leonard Mitchell Melbourne
65 1931-32 Harry Cummins Hobart
65 1932-33 Sinclair McGibbon Perth
65 1933-34 Alfred Pittard Ballarat
65 1934-35 Angus Mitchell Melbourne
65 1935-36 Ern Short Adelaide
65 1936-37 Arthur Bolton Bendigo
65 1937-38 J Burgess Watt Hobart
65 1938-39 Angus Mitchell Melbourne
65 1939-40 Louis Bayer Colac
65 1940-41 Walter Sims Unley
65 1941-43 Stanley Perry Perth
65 1943-45 J Burgess Watt Hobart
65 1945-46 Horace Holmes Warnambool
64 1946-47 Horace Holmes Warnambool
64 1947-48 Gordon Hislop Perth
64 1948-49 Gordon Hislop Perth
33 1949-50 Reg Etherington Mildura
33 1950-51 Vic Webb Perth
34 1951-52 Ben Buttsworth Swan District
34 1952-53 Martin Scott Perth
34 1953-54 Martin Scott Perth
34 1954-55 Russ Manning Fremantle
34 1955-56 Fred Johnston Mt Lawley
34 1956-57 Reg Hill Albany
245 1957-58 Keith Bolton Perth
245 1958-59 Jim Murray West Perth
245 1959-60 Ted Ledger Subiaco
245 1960-61 Eric Nicholls Fremantle
245 1961-62 Ron Grant Mt Lawley
245 1962-63 John Doherty Geraldton
245 1963-64 Cliff Smart Northam
245 1964-65 Harry Wheeler Scarborough
245 1965-66 Syd Ryan Fremantle
245 1966-67 Boyd Buttsworth Belmont
245 1967-68 Nate Shilkin Fremantle
245 1968-69 Bill Holywell Victoria Park
245 1969-70 Les Wearne Scarborough
245 1970-71 Norman Bell Ascot
245 1971-72 Jack Sweeney Fremantle
245 1972-73 Jim Downie West Perth
245 1973-74 Alwyn Lohoar Quairading
245 1974-75 Arthur Dall Swan District
245 1975-76 John Kuring Mt Lawley
245 1976-77 Bill Thornton Floreat
945 1977-78 John Pizey Scarborough
945 1978-79 Len Fletcher Floreat
945 1979-80 Cyril Kleinig Perth
945 1980-81 George Shea East Perth
945 1981-82 Frank Carter Cunderdin
945 1982-83 Bruce Smart Northam
945 1983-84 John Baker Perth
945 1984-85 Lindsay Caddy Mt Lawley
945 1985-86 John Webster  Scarborough
947 1985-86 Ken Collins * Kenwick
946 1985-86 Bill Barnes Kununurra
945 1986-87 Graham Fosbery Karrinyup
945 1987-88 Ross Ledger * Floreat
945 1988-89 Fred Marsh * Scarborough
946 1988-89 Alf Snell Mosman Park
945 1989-90 John Hollingshead * West Perth
945 1990-91 Lloyd Price Floreat
945 1991-92 Phil Ledger * Karrinyup
947 1991-92 Allan Briant Belmont
945 1992-93 Warren Johnson Kununurra
947 1992-93 David Horsley * Kalgoorlie
9450 1993-94 Shalom Coleman Perth
9470 1993-94 Don Fraser Quairading
9710 1993-94 Keith Draper Canberra
9450 1994-95 Stan Oma East Perth
9470 1994-95 Rob Lyons * Darling Range
9450 1995-96 Kevin Turtle Perth
9450 1996-97 Peter McKerracher * Subiaco North
9470 1996-97 Keith Mitchell * Swan Districts
9450 1997-98 Geoff Metcalf Mt Lawley
9450 1998-99 Don Hopkins * Nedlands
9450 1999-20 Una Hobday Derby
9450 2000-01 Rodney Cohen Scarborough
9450 2001-02 Hugh Lavery * Geraldton-Greenough
9460 2001-02 Sylvia Byers * Mosman Park
9470 2001-02 Ian Wright Darling Range
9450 2002-03 Colin Thorniley * Matilda Bay
9470 2002-03 Ed Reed * Mundaring
9450 2003-04 Doug Pascoe *  Perth
9470 2003-04 Ron Geary * Belmont
9450 2004-05 Axel Handevitt-Haar Nedlands
9450 2005-06 Bill Benbow * Subiaco
9450 2006-07 Ian Murray * Mt Lawley
9470 2006-07 Paul Gianatti * Mt Lawley
9450 2007-08 Eli Quartermaine Nedlands
9450 2008-09 Sue Rowell Mt Lawley
9450 2009-10 Geoff Simpson * West Perth
9470 2009-10 Ian Jones Wyalkatchem
9455 2010-11 Ian Hutton * West Perth
9455 2011-12 Liz Westoby Perth
9455 2012-13 Phillip Skelton * Perth
9455 2013-4 Hank De Smit * Mt Lawley
9455 2014-15 Angus Buchanan * West Perth
9455 2015-16
Jerry Pilcher *
Scarborough
9455 2016-17 Patricia Canning * Ballajura-Malaga
 
The College also includes: DG  Lindsay Dry,  DGE Charles Johnson & the DGN Graham Peden